Turkmenistan to kraj w Polsce nieznany. Nie chodzi o to, że ludzie nie wiedzą, jaka jest jego stolica czy gdzie właściwie on leży. Jest nieznany, bo wielu ludzi nie potrafi skojarzyć słowa „Turkmenistan“ z krajem innym niż Turcja. Gdy jednak, chociaż w pobieżny sposób, spróbujemy zagłębić się w temat Turkmenistanu odkryjemy świat, kulturę, historię, zabytki, kuchnię i sposób patrzenia na świat, o którym nawet nie śniło się Europejczykom. Gdy w Turkmenistanie turysta zachwyca się pięknem tysiącletniego zabytku, często słyszy od miejscowych „Taki on młody“. Pierwszy oddech stolicą kraju, Aszchabadem – białym miastem na pustkowiu – jest często szokiem. Połączenie tradycji i nowoczesności onieśmiela, ale jednocześnie zachęca do pójścia dalej, zagłębienia się w uliczki, wejścia do muzeum i całkowitego oddania się Turkmenistanowi. Są tutaj starożytne miasta, ogromne twierdze, niezbadane jaskinie i urzekające swoim pięknem a jednocześnie niezwykle niebezpieczne góry i pustynie. Są w końcu ludzie. Ludzie niejako niepasujący do europejskiego, zglobalizowanego świata. Tylko tutaj możemy w górach Kopet-Dag odnaleźć potomków armii Aleksandra Wielkiego a nad brzegiem podziemnego jeziora Kow Ata porozmawiać z prawdziwie uduchowionymi mędrcami. W Turkmenistanie nie ma zbyt wielu turystów. Można całe dnie spacerować po miastach Turkmenistanu i nie spotkać Europejczyka. Niewiele już zostało takich miejsc na świecie. Pora poznać jedno z ostatnich!

 Informacje ogólne
Ludność: W Turkmenistanie mieszka 4 863 169 osób. Gęstość zaludnienia wynosi 10 mieszk./km².
Powierzchnia kraju: Powierzchnia Turkmenistanu wynosi 488 100 km².
Strefa czasowa: GMT + 5.00
Kod telefoniczny +993
Elektryczność: 220V / 50 Hz
Bezpieczeństwo
Zagrożenie przestępczością jest umiarkowane. Turyści (jest ich bardzo mało) najczęściej stają się ofiarami pospolitych kradzieży. Duże odległości między miastami i drogi prowadzące po pustynnych, nie zamieszkanych terenach sprzyjają przestępczości kryminalnej.
Placówki dyplomatyczne
Nie ma polskiej placówki dyplomatycznej. Turkmenistan podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Teheranie (Iran) – również w zakresie spraw konsularnych.
Cło, wizy, paszport
Wizy wydawane są – na podstawie zaproszenia od osoby fizycznej lub prawnej poświadczonego przez MSZ Turkmenistanu – tylko przez konsulaty i wydziały konsularne ambasad Turkmenistanu, np. w Kijowie czy w Moskwie. Wiza zwykła na wjazd i wyjazd kosztuje: 10dniowa – 31 USD, 20dniowa – 41 USD, na 1 miesiąc – 51 USD, na 2 miesiące – 81 USD, na 3 miesiące – 111 USD, na 6 miesięcy – 201 USD, na 1 rok – 381 USD. Wizy wielokrotne kosztują: na 1 miesiąc – 71 USD, na 2 miesiące – 111 USD, na 3 miesiące – 151 USD, na 6 miesięcy – 271 USD, na 1 rok – 511 USD. Wizy wydaje się w trybie normalnym w ciągu 4–10 dni lub w trybie ekspresowym w ciągu 3 dni roboczych. Dodatkowa opłata za ekspresowe wydanie wizy wynosi 100 proc. kosztów. W przypadku ubiegania się o tzw. wizę dziennikarską z aplikacją należy wystąpić ze znacznym wyprzedzeniem. Procedura wydania wizy trwa nawet do ok. miesiąca.
Meldunek
Po przybyciu do Turkmenistanu w ciągu 72 godzin należy dopełnić obowiązku meldunkowego.
Komunikacja
Cudzoziemcy mogą zatrzymywać się tylko w hotelach. Można je znaleźć jedynie w dużych miastach. Ograniczenia w podróżowaniu dotyczą terenów wojskowych i przygranicznych. Na przejazd przez poszczególne rejony kraju należy uzyskiwać zgodę władz. Uwaga: Z uwagi na brak infrastruktury turystycznej i potrzebę uzyskiwania na miejscu pozwoleń na podróżowanie po poszczególnych rejonach kraju pobyt w Turkmenistanie może wiązać się z dużym ryzykiem.
Informacje dla kierowców
Pomiędzy większymi miastami w Turkmenistanie kursują samoloty (bilety są tanie). Można również podróżować pociągiem, ale przejazdy trwają bardzo długo.
Jak dojechać
Do Turkmenistanu dolecieć można m.in. z Londynu, Frankfurtu i Istambułu. Z Rosji kursują pociągi, a z Azerbejdżanu (Baku) prom.
Zalecane szczepienia, higiena
Nie ma obowiązkowych szczepień. Opieka medyczna jest na niskim poziomie i trudno dostępna poza dużymi miastami. Wiecej o zdrowiu w Turkmenistanie
Klimat, pogoda, średnie temperatury
Turkmenistan położony jest w strefie klimatu podzwrotnikowego suchego na południu i centralnej części oraz umiarkowanego kontynentalnego, ciepłego i suchego na północy kraju.

Zapraszam do KSIĘGARNI GLOBTROTERA, gdzie znajdziecie wszystkie potrzebne informacje!

Free counters!

PATRONI I PARTNERZY "CHALLENGE: ARMENIA"

patronat honorowy wyprawy

ZAPOWIEDZI: