Jedwabny szlak to dawna droga handlowa łącząca Chiny z Europą i Bliskim Wschodem. Szlak miał długość ok. 12 tys. km i był wykorzystywany od III wieku p.n.e. do XVII wieku n.e. na skutek odkrycia drogi morskiej do Chin (ok 1650 r.). Znaczenie szlaku zmalało w VI wieku n.e., kiedy to częściowo utracił znaczenie ze względu na napływ ludów tureckich do Azji Środkowej.

 

Nazwa Seidenstrasse (niem. "droga jedwabna") została po raz pierwszy użyta przez niemieckiego podróżnika i geografa, barona Ferdinanda von Richthofena w 1877 roku[1]. Jedwab nie był jednak jedynym (ani nawet głównym) towarem transportowanym tym szlakiem.

 

Jedwabny Szlak, starożytny trakt handlowy, zaczynał się w Chinach, skąd środkiem Azji biegł do Stambułu. Przez co najmniej 8 tysięcy kilometrów przecinał najpiękniejsze azjatyckie tereny - prowadził od Xi'anu przez góry Tien-Szan, obok malowniczych jezior, przez płaskowyż Pamir, Hindukusz, kotliny i pustynie, aż do urokliwej Kapadocji. Droga północna prowadziła wzdłuż krańca Tienszanu, wzdłuż północnego skraju pustyni Takla Makan, przez oazy Hami, Turfan, Korla, Kucza i Aksu do Kaszgaru. Istniał też wariant jeszcze bardziej północny - z Hami biegnący na północ od Tienszanu przez Ałmałyk, Bałasagun, Taszkent, Samarkandę i Bucharę. Droga południowa wiodła przez Czarklik, Czerczen, Niję, Keriję, Hoten i Jarkend do Kaszgaru. Z Kaszgaru istniało wiele dalszych szlaków, m.in. przez Hindukusz do Gandhary i Taksili, przez Pamir do Samarkandy i Buchary, przez Balch i Merw w rejon Morza Śródziemnego (przez Bagdad i Damaszek), do Konstantynopola czy Trapezuntu.

Współczesny Jedwabny Szlak to fragmenty asfaltowych dróg w miejscu dawnych ścieżek karawan, ruiny starożytnych miast, a przede wszystkim niesłychane bogactwo przenikających się kultur.

 

W zakładkach poniżej, prezentowane są kraje przez które prowadził Jedwabny Szlak, wraz z opisem (sukcesywnie dodawanym) miast  na jednym z najstarszych szlaków handlowych.

 

 

Free counters!

PATRONI I PARTNERZY "CHALLENGE: ARMENIA"

patronat honorowy wyprawy

ZAPOWIEDZI: